نذر اهدای خون را به شب های قدر موکول نکنید

به گزارش وبلاگ مقاله های تخصصی، مدیرکل انتقال خون استان تهران از دریافت پلاسمای 10 نفر از بهبودیافتگان کرونا در تهران خبر داد و در عین حال با اشاره به کاهش اهدای خون در ماه رمضان، گفت: خواهشم از مردم این است که اگر نذری جهت اهدای خون دارند، نذرشان را به شب های قدر موکول نکنند و در طول ماه مبارک رمضان و به ویژه در دو هفته ابتدایی ماه رمضان که نیاز به خون بیشتر احساس می شود، مراجعه و نذرشان را ادا کنند.

نذر اهدای خون را به شب های قدر موکول نکنید

دکتر محمدرضا مهدی زاده در گفت وگو با وبلاگ مقاله های تخصصی، با اشاره به شرایط جمع آوری پلاسما بهبود یافتگان کرونا در استان تهران، گفت: در حال حاضر سه روز است که این طرح در استان تهران و مرکز وصال آغاز شده و علاوه بر تهران 13 استان دیگر هم نسبت به جمع آوری پلاسما از بهبود یافتگان کرونا اقدام می کنند و مجموعا 14 استان در این زمینه فعالیت می کنند که احتمال دارد تعداد استان ها افزایش یابد.

وی افزود: بر این اساس مبتلایان به کووید19 که بهبود پیدا کردند، یک ماه بعد از بهبودی آنها را فراخوان می کنیم که به مرکز وصال انتقال خون استان تهران مراجعه می کنند. بعد از بررسی مدارک ابتلا و بهبودی آنها و زمانیکه مطمئن شدیم یک ماه از بهبودی آنها گذشته است، پلاسما آنها را دریافت کرده و انتی بادی آن را چک می کنیم. به این ترتیب طی فرایندی 500 سی سی از پلاسما این افراد را دریافت می کنیم. بعد از اینکه فریز شد و آزمایش های غربالگری بر روی آن انجام شد، برای افرادی که اکنون به کووید19 پیشرفته مبتلا و در بیمارستان ها بستری هستند، آماده مصرف می شود.

مهدی زاده ادامه داد: بنابراین پلاسما را ذخیره می کنیم و اگر در بیمارستانی، پزشکی تشخیص داد که برای یک بیمار مبتلا به کرونای پیشرفته باید پلاسما استفاده شود، برای ما درخواست داده و طبق فرایندی این پلاسما را در اختیارشان قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه پلاسما درمانی به عنوان یک درمان یاریی در کنار سایر درمان هایی که برای بیماران کرونا انجام می شود، وجود دارد، گفت: این درمان به بهبودی زودتر افرادی که دچار کرونای شدید هستند، یاری می کند. طی روزهای اخیر تا به امروز تعداد زیادی برای اهدای پلاسما مراجعه کردند که از این تعداد 10 نفر پیروز به اهدای پلاسما شده اند. جمع آوری پلاسما را طی دو روز آینده به دو شیفت کاری افزایش می دهیم. به طوری که یک شیفت عصر هم قرار داده و بعد از افطار هم فعال خواهیم بود. خواهش میکنم کسانی که دچار بیماری کووید-19 شدند، بهبود یافتند و دو ماه از بهبودی آنها گذشته به مرکز وصال انتقال خون استان تهران مراجعه کنند و با اهدای پلاسمای خود در جهت یاری به درمان بیماران کرونا یاری کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران در ادامه صحبت هایش به شرایط اهدای خون در ماه مبارک رمضان اشاره و اظهار کرد: با توجه به همکاری خوبی که دانشگاه های علوم پزشکی و 160 مرکز درمانی بیمارستانی در استان تهران طی این مدت با انتقال خون استان تهران داشتند، طی دو ماه اخیر که شاهد همه گیری بیماری کرونا بودیم، مراکز درمانی همکاری خوبی داشتند و اعمال جراحی غیراورژانسی خود را به تعویق انداختند.

افزایش مصرف فرآورده های خونی با آغاز فرایند جراحی ها در بیمارستان ها

مهدی زاده افزود: بر همین اساس ما فقط برای بیماران اورژانسی خون تامین کردیم و اعمال غیراورژانس به تعویق افتاد، اما چند روزی است که اعمال جراحی غیر اورژانس در مراکز درمانی مجددا آغاز شده که این موضوع مصرف فرآورده های خونی را افزایش می دهد. از طرفی یکسری مصرف کننده دائمی فرآورده های خونی داریم که شامل بیماران تالاسمی و هموفیلی هستند که حیات شان به تزریق خون وابسته است. در عین حال حوادث و سوانح هم همچنان به قوت خودش باقی است. از سوی دیگر یکسری از فرآورده های ما مانند فرآورده های پلاکتی نیمه عمر سه روزه دارند. بنابراین همه این عوامل باعث می شود که نیاز به خون، نیازی دایمی باشد. علاوه بر این چند روزی است که به دلیل آغاز اعمال جراحی مصرف خون هم افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: در عین حال معمولا در ماه مبارک رمضان به ویژه در روزهای ابتدایی با افت حدود 50 درصدی در مراجعه و اهدای خون روبرویم که در سال گذشته این رخ داد. دیروز هم این رخ داد و نسبت به روزهای عادی با کاهش 50 درصدی مراجعه و اهدای خون روبرو شدیم.

مهدی زاده تاکید کرد: باید توجه کرد که روزانه به طور متوسط باید بین 1100 تا 1200 واحد خون اهدا شود تا بتوانیم فرآورده های مورد نیاز استان تهران را تامین کنیم. بر همین اساس مردم باید به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و با اهدای خون ما را یاری دهند تا بتوانیم نیاز مراکز درمانی را تامین کنیم. باید توجه کرد افراد روزه دار با صرف یک سحری مناسب و مایعات کافی می توانند در طول روز و به ویژه ساعات ابتدایی روز به ما مراجعه کنند و بدون هیچ مسئله ای خون اهدا کنند. علاوه بر این در زمان بعد از افطار هم می توانند مراجعه کنند؛ چراکه مرکز وصال تهران تا 12 شب و سه مرکز جامع خون گیری در مناطق چهار، پنج و 20 استان تهران تا ساعت 10 شب و سایر مراکز تا سه بعداز ظهر فعالند.

نذر اهدای خون را به شب های قدر موکول نکنید

وی تاکید کرد: خواهشم از مردم این است که اگر نذری جهت اهدای خون دارند، نذرشان را به شب های قدر موکول نکنند و در طول ماه مبارک رمضان و به ویژه در دو هفته ابتدایی ماه رمضان که نیاز به خون بیشتر احساس می شود، مراجعه کرده و نذرشان را ادا کنند تا ما را هم در جهت تامین خون و فرآورده های خونی، یاری دهند.

وی گفت: در عین حال سامانه نوبت دهی اهدای خون هم فعال است و افراد می توانند با مراجعه به آن به صورت الکترونیکی نوبت دریافت کرده و تعیین کنند در چه تاریخ و ساعتی می خواهند برای اهدای خون مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نذر اهدای خون را به شب های قدر موکول نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نذر اهدای خون را به شب های قدر موکول نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید